Scanstrut Ds-lp-21a-blk Ip68 Low-profile Cable Seal - Fits Cables 4-9mm (0.15"-0.35") & Connectors Ø21mm (0.82"), Black Aluminum - DS-LP-21A-BLK
Scanstrut
UPC:
Current Stock:
Adding to cart… The item has been added
Our DS-LP-21A-BLK Low-Profile Cable Seal is engineered to effortlessly accommodate cables ranging from 4-9mm (0.15"-0.35"), connectors up to Ø21mm (0.82"), ensuring a seamless and impact-resistant solution. Crafted with attention to detail, its marine-grade aluminum construction is not only aesthetically pleasing but also built to thrive in the outdoor environment. Aluminum has exceptional corrosion resistance and durability making it the perfect choice for withstanding the elements, ensuring your installation remains intact even in the harshest conditions. The fine finish of our aluminum design adds a touch of sophistication to your installation, elevating both the form and function of your cable installation. Our slimline design was purpose-built to reduce the overall mounting height of the cable seal by 68% in comparison to our DS21A-P-BLK seal. This translates to a cleaner, flush, more refined look. Achieve peace of mind with our watertight installation. The tapered bung forms a secure seal, while every unit comes equipped with a closed-cell base seal for 100% waterproof assurance. All models have undergone rigorous IP68 testing and approval to ensure they are outdoor ready. Featuring captive nuts to simplify assembly and allow for reliable repeat installations. Each unit is supplied with both pre-drilled and blank bungs, streamlining your setup process. Also, there's no need to remove the cable connector during installation, thanks to the convenient split-seal option.
IP68 Waterproof - Guaranteed 100% watertight seal
Designed for 4-9mm cables (0.15"-0.35")